Proč mě zaujalo celostní léčitelství dle sv. Hildegardy z Bingenu?
Už delší dobu jsem se zajímala o alternativní přístupy ke zdraví, ale s přírodním léčitelstvím sv. Hildegardy z Bingenu jsem se poprvé setkala až o mnoho let později, na podzim roku 2022. Sháněla jsem pro maminku dárek a protože jsem věděla, že mamka plánuje příští rok začít s pěstováním bylinek na zahrádce, tak mě napadlo ji koupit jako dárek nějakou tematickou knížku o léčivých rostlinkách. Když jsem tak bezradně procházela desítkami knižních titulů o bylinkách a váhala, která knížka z té pestré nabídky bude ta nejvhodnější, zaujala mě jedna knížka s názvem Lékárna svaté Hildegardy od Dr. Gottfrieda Hertzka a protože pro mě osobnost sv. Hildegardy nebyla tak úplně neznámá (učili jsme se o ní v hodinách literatury a je o ní zmínka i v knihách od legendární bylinkářky Marie Treben), tak jsem to považovala jako sázku na jistotu, že knížka bude určitě zajímavá a přínosná. Až díky této knížce jsem později zjistila, že Hildegardiny znalosti nabízí mnohem víc než jen pár receptů, jak jsem se domnívala.
Od té doby jsem se začala o její nauku postupně více zajímat a objevila jsem, že sv. Hildegarda nám nejen zanechala přes 2000 receptur na různé zdravotní neduhy, ale také celý zdravotní program, abychom si zdravíčko uchovali na co nejdelší možnou dobu. Zatímco v České republice je momentálně jen hrstka lidí, kteří znají a zajímají se o její učení, tak zejména v Polsku a německy mluvících zemích tzv. Hildegardská medicína stoupá na popularitě a fungují zde sdružení a spolky přátel sv. Hildegardy a v některých městech jsou otevřeny i specializované prodejny na výživu a produkty dle jejich receptur. Sice některé její rady jsou v dnešních moderních podmínkách obtížně realizovatelné a poněkud archaické, jiné však mohou nakopnout naše zdraví nebo zmírnit obtíže i dnes.
1. Spojení s přírodou
Jedním z prvních důvodů, proč mě léčitelství sv. Hildegardy zaujalo, je její velký důraz na spojení s přírodou. V dnešní uspěchané době často zapomínáme na to, jak nám může příroda pomoci. Hildegarda věřila, že dary přírody, bylinné prostředky a přírodní síly mají moc uzdravit jak naše těla, tak i mysl.
2. Celostní přístup
Hildegardina nauka se neomezuje pouze na fyzické tělo. Její učení zahrnuje harmonii mezi tělem, mysli a duši. Tato holistická perspektiva mi pomohla pochopit, že zdraví není pouze absence nemoci, ale stav rovnováhy ve všem. Hildegarda byla přesvědčena, že elementární lidská bytost je jako mikrokosmos spojena s elementárním makrokosmem. Podle jejího učení určitým způsobem komunikujeme s makrokosmem i s každým našim nádechem a i pouhá špatná myšlenka má potenciál negativně ovlivnit celé naše prostředí.
3. Duchovní rozměr
Dalším zajímavým aspektem je duchovní rozměr léčitelství sv. Hildegardy. Bývala to žena velké víry, která spojovala své léčebné dovednosti s hlubokou duchovní moudrostí. Hildegarda své rozsáhlé léčitelské, teologické a přírodovědné znalosti měla obdržet nadpřirozeným způsobem od Boha pomocí vhledů a vizí v bdělém stavu.
4. Znovuobjevená tradiční evropská medicína
Hildegardská medicína přináší unikátní přístup ke zdraví, který je odlišný od jiných alternativních léčitelských nauk, jako je tradiční čínská medicína nebo ájurvéda. Zatímco tradiční čínská medicína se zaměřuje na meridiány a proudění energie a ájurvéda původem z Indie vychází z individualizovaných typologií, Hildegardská medicína nabízí hlubší vnímání našeho těla jako celku a zdůrazňuje význam spojení a rovnováhy mezi tělem, duší a duchem. Mě osobně nejvíce oslovuje (jak jinak) Hildegardská medicína, která je silně zakořeněna v evropském křesťanském kontextu, což ji činí pro nás bližší a zároveň představuje jakýsi opěrný bod pro naši tradiční evropskou medicínu. Sv. Hildegarda žila ve 12. století, a ačkoliv v její době byly její léčebné metody velice rozšířené a populární mezi lidem, postupem století však bylo na mnohé zapomenuto. V moderní době se o renesanci její léčitelské nauky zasadil rakouský lékař Gottfried Hertzka, který Hildegardina díla z latiny přeložil a její léčitelskou nauku upravil tak, aby uvedené léčebné metody byli srozumitelné a využitelné i v současné moderní době. Její léčebné postupy s úspěchem také aplikoval během své čtyřicetileté lékařské praxe jako praktický lékař.
5. Vše s mírou
Jedním z klíčových zásad je důraz na intuici a vnitřní hlas každého člověka. Učí, že bychom se neměli nutit do něčeho, co není v souladu s naším skutečným já. Místo toho bychom měli naslouchat svému vnitřnímu hlasu a nacházet cestu k uzdravení, která je pro nás přirozená. Tato filozofie je pro mě osobně velmi přitažlivá, protože podporuje jedinečnost a svobodnou volbu každého z nás.
